płomień

Na co zwrócić uwagę kupując piec?

Kupno pieca powinno być dokładnie przemyślane, rozpatrzenie zalet i wad poszczególnych kotłów oraz zapoznanie się z sugestiami profesjonalistów, może ustrzec nas przed nietrafnym zakupem i jednoczesnym wydaniem niemałej sumy pieniędzy.

Pierwszą decyzją, którą należy podjąć przed zaopatrzeniem się w nowy kocioł, jest wybór jego rodzaju. Zastanowić należy się czy wybieramy piec zasilany materiałami stałymi (węglem, ekogroszkiem, drewnem), gazem ziemnym, czy też olejem opałowym.

W ostatnim czasie, przez wygodę użytkowania, rozchwytywane stały się piece gazowe. Proces nagrzewania w domu jest bardzo krótki, a temperatura panujące w pomieszczeniach zależna jest od indywidualnych potrzeb, lecz nie każdy budynek ma takie łącze. Instalacja gazowa jest kosztowną inwestycją, jednak posiada wiele zalet, które przerastają jej cenę. Drugim krokiem jest wybór kotła o odpowiedniej mocy. Do sprecyzowania odpowiedzi posłużą nam wymiary powierzchni budynku. Im większe wymiary, tym większa moc pieca.

Kotły grzewcze dzielimy także na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Pierwsze z nich pełnią tylko rolę ogrzewania pomieszczeń, natomiast drugie dodatkowo podgrzewają wodę użytkową, dzięki czemu mamy dostęp do wody ciepłej. Cena kotłów dwufunkcyjnych, na rynku jest nieco wyższa, jednak są one bardziej opłacalne, ponieważ koszty za ogrzewaną wodę są niższe, niż przy stosowaniu np. elektrycznych podgrzewaczy. Kiedy nasz budżet nie jest zbyt wysoki, a zależy nam na zakupie pieca, który sprawdzi się przez wiele sezonów, to doskonałym wyborem będzie piec zasilany paliwem stałym. Jego cena, w porównaniu do pieca gazowego jest stosunkowo niska, a materiał opałowy dostępny jest za naprawdę niewielkie pieniądze.

Ostatnią ważną kwestią jest pojemność komory zasypowej kotła grzewczego. Jej mała pojemność może być z czasem uciążliwa, ponieważ opał dokładać należy kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Bardzo ważne jest, aby zakupiony przez nas kocioł grzewczy posiadał atest i szczegółową instrukcję obsługi, z którą powinniśmy się zapoznać, aby zapewnić całkowite bezpieczeństwo podczas użytkowania.