płomień

Materiały opałowe

W czasach, kiedy powracamy do przeszłości, kiedy żyło się zgodnie z naturą, chcemy, aby nasza ingerencja w otaczającą przyrodę była, jak najmniejsza. W ostatnich latach zauważyć można, że popyt na węgiel kamienny i brunatny, kiedyś tak popularne, jedne z kilku nieodnawialnych źródeł energii cieplnej, stale maleje.

Spowodowane jest to, jak wcześniej było wyjaśnione, nieodnawialnością tych węgli, a co za tym idzie? Dużemu pogorszeniu ulega jakość powietrza, w którym zaczyna pojawiać się wiele szkodliwych dla człowieka substancji m.in. dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz metale ciężkie, np. rtęć.

Na rynku pojawiają się ekologiczne zamienniki, takie, jak Ekogroszek, które cenowo dorównują popularnym materiałom, a ich negatywne działanie jest, stosunkowo niewielkie Za najlepsze źródło energii odnawialnej uważa się biomasę, czyli całą biologiczną materię, ulegającą naturalnemu rozkładowi. Jedyną wadą biodegradacji odpadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego jest wytwarzanie się podczas spalania niebezpiecznych związków tłuszczy i białek. Jednak porównując te substancje do substancji toksycznych, ulatniających się podczas palenia paliw kopalnych, w bardzo niskim stopniu wpływają negatywnie na nasz organizm.

Przykładowym ekologicznym materiałem opałowym jest opał drzewny. Doskonale sprawdza się do palenia w kominkach i kotłach grzewczych. Pamiętajmy, że drewno o maksymalnej wilgotności 20% pali się najefektowniej i wytwarza najwięcej ciepła, drewno mokre pozostawia dużo popiołu, zabrudza komin i przesyła niewiele ciepła.

Dość kontrowersyjnym tematem stało się ostatnio paliwo gazowe. Ma ono swoich zwolenników i przeciwników. Użytkowane w rozsądny sposób okazuje się najwygodniejszą formą grzewczą. Włączenie wymaga tylko przekręcenia odpowiedniego elementu instalacji. Ogrzewanie gazowe okazuje się również bardzo ekonomiczne, ponieważ możemy dostosować temperaturę do własnych upodobań. Dodatkowo cena gazu nie jest wysoka, kotły gazowe są w stanie ogrzać wiele pomieszczeń naraz i mogą służyć do podgrzewania wody użytkowej.

Stosowanie się do zaleceń bezpiecznego korzystania z kotłów gazowych pozwoli nam komfortowo żyć, nie narażając siebie i innych na jakiekolwiek zagrożenie utraty życia. Nie przestrzeganie zasad może powodować uwalnianie się groźnego czadu, tzw. cichego zabójcy, którego nie jesteśmy w stanie wyczuć, ale możemy się przed nim ustrzec.

Pamiętajmy, aby kontrolować terminy przeglądów naszych kotłów, sprawdzać przepływ przewodów spalinowych, oczyszczać kratki nawiewne i wywiewne, a przede wszystkim nie używać starych kotłów, które nie posiadają niektórych elementów. Na rynku dostępne są różne modele kotłów, które mają zamkniętą komorę spalania, lecz są wyposażone w odpowiednie wentylatory, zapewniając nam wysoki poziom bezpieczeństwa.