płomień

Dobór mocy pieca

Obliczając moc pieca, nie wystarczy nam tylko powierzchnia obiektu, który chcemy ogrzać, ale również to, czy piec będzie dwufunkcyjny, ile budynek ma okien i z czego są one wykonane oraz w którym roku budowla powstała.

Wpływ na to, jaka będzie energia kotła może mieć wiele czynników. Poniżej przedstawiamy podstawowe wskaźniki strat odpowiednio dla danych domów z wybranego przedziału czasowego.

Do domu jednorodzinnego można posłużyć się niżej przedstawionymi wartościami wskaźnika strat ciepła:

* 60 – 90 W/m2 – domy wznoszone od końca lat 90 do teraz, wyposażone w szczelne, innowacyjne okna
* 90 – 120 W/m2 – domy wznoszone w XX wieku w latach 80 i 90
* 120 – 200 W/m2 – budynki nieocieplane, powstałe przed rokiem 1982

Wygodne korzystanie z pieca dwufunkcyjnego, zaopatrzonego w podgrzewacz wody użytkowej, zapewni niezbyt dużej rodzinie kocioł grzewczy o mocy około 30kW. Ważne jest oszacowanie, jak często i ile osób korzysta z ciepłej/gorącej wody. Okazać może się, że dla większej ilości domowników, bardziej opłacalny będzie zakup kotła jednofunkcyjnego wraz z zasobnikiem. W zasobniku gromadzona jest ciepła woda, dzięki czemu nie musimy jej ciągle podgrzewać, co mogłoby nieść ze sobą wysoki wzrost ceny ogrzewania.

Obecnie dostępne kotły mają większą moc niż ta, która jest potrzebna do ogrzania danego budynku. Producenci nie chcą, aby ich produktom można było zarzucić niedogrzanie, dlatego aplikują zbędny zapas mocy. Skutki tego ponosi klient, ponieważ to on wydaje kilka razy więcej na opał, to on zmaga się ze sadzą i zaklejonym od smoły kominem.

Bardzo dobrym pomysłem jest zapytanie o opinię kilku specjalistów, którzy precyzyjnie obliczą, jaka moc pieca będzie odpowiednia dla danego budynku.